Vyskúšali sme e-cigaretu IQOS

Zistite aké sú jej výhody a nevýhody skôr, než bude neskoro.

V IQOS je použitá rovnaká technológia, ako u ostatných  vaporizérov, teda obsahuje odporový materiál, ktorý je el. prúdom napájaný a tým zohrievaný.

Tento materiál zohrieva keramickú komoru, v ktorej sa nachádza bylina, v prípade IQOS tabaková cigareta HEETS a jej výpary sa vdychujú pomocou filtra.

E-cigaretu IQOS však nie je možné použiť s bežnými cigaretami a má to svoj dôvod.

Náplne HEETS totiž okrem tabaku obsahujú aj Glycerín, známou zložku, ktorú obsahuje i každý e-liquid. Áno, ten Glycerín, ktorý bol nepriamo označený, ako zlý.

Toto zariadenie teda funguje na rovnakej báze, ako e-cigareta.

Tento konkrétny nikotínový výrobok je samozrejme tabakový výrobok, avšak nie je to produkt voňavého tabaku, práve kôli Glycerínu.

Citlivosť: Vdychovanie má dostatočné  množstvo „nárazu“. Pri silnejšom ťahu však štípe pery a jazyk. Chuť je značne horká, pri mentolovej – horkomentolová.

Vizuálne: Z hľadiska vizuálneho oblaku nie je to, čo by ste očakávali od štandardnej cigarety alebo e-cigarety. Objem je veľmi znížený v porovnaní s fajčením a veľmi rýchlo sa rozplynie.

Vôňa: Vôňa je. Je to tabak, ale nie tabakový dym. Ľahká, opečená aróma, ktorá je oveľa menej penetrujúca ako cigaretový dym.

Účinky: Je to veľmi podobne ako fajčenie. Cítiť to ako fajčenie.

Spokojnosť: Máločo  vťahujete do pľúc, viac menej väčšia časť ostáva v ústnej dutine. Sila nikotínu je 0,5 mg v jednej cigarete zodpovedá však 0,7 až 0,8 mg nikotínu v obyčajnej cigarete.

 Viditeľné znaky dechtu : Špička filtra z použitého HEET má po použití pomerne žltnutie, ale nie je to nič v porovnaní s fajčením.

Dizajn produktu: Vcelku priaznivý, prístroj je ľahký, avšak náročnejší na údržbu.

Výhody:

  1. Podobne ako u e-cigarety, fajčenie bez ohňa a popola, bez zápachu okolo Vás a Vášho okolia.
  2. Zdravšie fajčenie.

Nevýhody:

  1. Nastavený časový limit na vyfajčenie jednej cigarety HEET (6 minút), čo narušuje pohodu fajčnia. 
  2. Slabšia parivosť ako u cigarety, aj e-cigarety. 
  3. Ak sa cigareta HEET prilepí na pery, ľahko sa z prístroja vytiahne, avšak bez tabaku. Následne treba prístroj otvoriť a vyčistiť. 
  4. Zložitejšie čistenie, aspoň každé 4 dni. 
  5. Mála škála príchutí (dva druhy tabaku a príchuť mentolu) a len jedna sila nikotínu 0,5mg. 
  6. Cena prístroja je značne vysoká (aktuálne cca 64,- €), krabička tabakových zmesí HEETS (20 ks v krabičke) 3,50 €.

    Takže fajčenie IQOS Vás vyjde drahšie ako fajčenie cigariet a neporovnateľne drahšie ako fajčenie e-cigariet, kde mesačné náklady na fajčenie vychádzaju na cca 20 € mesačne.

Aké máte skúsenosti Vy s cigaretou IQOS?

Zapojte sa do diskusie a pridajte komentár: