Čo by ste mali vedieť o e-liquidoch

Viete čo znamenajú skratky PG a VG?

E-liquid sa väčšinou skladá z 5 zložiek. Okrem vody, arómy a nikotínu musí obsahovať aj propylenglykol (PG) a vegetable glycerin (VG). Štandardne obsahuje liquid všetky tieto zložky, pričom pomer propylenglykolu a vegetable glycerinu sa môže meniť.

Propylenglykol (PG) je organická zlúčenina vyrábaná z oxidu propylenu. Ide o bezfarebnú vodnatú zlúčeninu, ktorá sa bežne používa v potravinárstve, farmácii, v medicíne nebo pri výrobe kozmetických prípravkov. V uvedených oboroch je propylenglykol hojne využívaný ako zvlhčovadlo.

Vegetable glycerin (VG) je prírodná látka získavaná z kokosového, palmového a sójového oleja ( ale aj z niektorých ďalších). Jej vlastnosťou viditeľnou na prvý pohľad je preto vyššia miera viskozity. Je bezfarebná a má mierne sladkastú chuť. Aj vegetable glycerin sa používa v potravinárstve a kozmetike.

Viete čo chcete?

Nie je to tak banálna otázka, ako by sa mohlo zdať. Len sa sami seba opýtajte, aké vlastnosti by mal mať liquid, aby vás dokonale uspokojil. Je to skôr intenzitu chuti, alebo hustota pary?

 

 Zatiaľ čo začiatočníkov a striedmejších vaperov poteší skôr e-liquid s vyšším množstvom propylenglykolu, tých náruživejších bude ťahať k liquidom s vyšším množstvom vegetable glycerolu. Prečo?

Vlastnosti e-liquidu s propylenglykolom:

  • je menej lepkavý a vodnatejší
  • v e-cigarete sa náplň z toho liquidu bude menej usadzovať
  • knôty absorbujú propylenglykol ľahšie a rýchlejšie, preto je para rýchlejšie pripravená
  • nedochádza k ovplyvneniu príchuti
  • ponúka väčšiu intenzitu chuti

Propylenglykol je spojovaný s výskytom alergických reakcií, tie sa však vyskytujú asi u 0,5-1 % vaperov, pričom niektorí vaperi ani nepoznajú, že nejaké príznaky majú. Väčšinou sa jedná o svrbenie, bolesť hlavy alebo o škrabanie v krku.

Vlastnosti e-liquidu s vegetable glycerinom:

  • tvorba intenzívnejšej pary
  • chuť náplne je doplnená nasladlosťou vegetable glycerinu

Všeobecne sú liquidy s VG menej obľúbené – trvá u nich dlhší čas, kým sa vytvorí para, chuť nie je tak intenzívna a dochádza k usadzovaniu látky v e-cigarete. Pre náruživých vaperov, ktorí milujú paru, však môžu byť tým pravým pôžitkom. Sú vhodné skôr pre silnejšie gripy.
 

Kombinácie PG a VG – pre spokojnosť všetkých

Výrobcovia sa snažia vytvárať také e-liquidy, které v sebe spoja výhody PG aj VG a zároveň eliminujú možné nedostatky. Najčastejšie sa objavujú liquidy s pomerom PG/VG 50:50, 60:40, 70:30, 80:20.

Čo si vybrať? Častá otázka bez jednoznačnej odpovede

Hlavne začínajúci používatelia e-cigariet nevedia, čo si zvoliť, aby im e-cigareta naozaj chutnala a uspokojovala ich. Jednoznačná odpoveď neexistuje, časom každý e-fajčiar musí prísť na to, čo mu najviac vyhovuje a aký pomer PG a VG je pre neho tým najlepším.

Najobľúbenejšie sú však e-liquidy na báze PG, alebo aspoň liquidy, v ktorých je obsah propylenglykolu väčší ako glycerínu.

Oboje má svoje pre a proti

Nakoniec teda záleží len na vás, aký liquid s akým zložením si pre svoju vášeň zvolíte. Ak vám záleží na intenzívnej chuti, ktorá nebude ničím ovplyvnená, vyskúšajte skôr liquid na PG báze.

Pokiaľ vám nebude vadiť sladkastá chuť a túžite po hustej pare, skúste liquid s VG. Nakoniec si svojho favorita iste vyberiete.

U nás máme v ponuke liquidy značie Liqua, Dekang, Electra, Ecoliquid, ktré sú v kombinácii PG a VG v rovnováhe, aby bola zaručená tak chuť ako aj intenzita pary.

Aké máte skúsenosti s e-liquidmi, ktorý je ten Váš TOP?

Zapojte sa do diskusie a pridajte komentár: